نام کاربری *
پسورد *
مرا به یاد داشته باش

ایجاد یک حساب

بخشهای مشخص شده با ستاره (*) مورد نیاز است.
نام *
نام کاربری *
پسورد *
تائید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *
نمای دو پوسته

نمای دو پوسته یا Double Skin Facade در معنی عام فقط نمایی است که هوا بتواند بین پوسته های آن جریان داشته باشد

اما جنس متریال ها و نوع اجرای پوسته اول و پوسته دوم چه تفاوت ها و چه کارکرهای مشابهی باید داشته باشند که بتوانند به نوعی با هم همزیستی داشته باشند و مجموعه یکپارچه ای به نام نمای دو پوسته را تشکیل دهند.

پوسته اول نمای دوپوسته : پوسته اول هر نوع دیواری می تواند باشد اما آن چه در ایران به عنوان پوسته اول نما مطرح است عموما نمای شیشه ای می باشد حال آن که این نما به صورت پنجره هایی به صورت تکی در دل دیواری باشند و یا نمای شیشه کرتین وال باشد.

پوسته دوم :  در ساخت پوسته دوم باید  از متریالی سبک همچون فلزات با ضخامت های حداقل طوری که از استحکام و تاب آوری آن ها در برابر فشار های وارده کاسته نشود استفاده گردد چرا که نهایتا وزن پوسته دوم هم به اسکلت ساختمان تحمیل می شود.

 

نحوه اجرای پوسته دوم  در جلوی پوسته اول

 نمای دو پوسته یک سیستم ساختمانی متشکل از دو پوسته قرار داده شده در بیرونی ترین بخش ساختمان است که امکان جریان  هوا در حفره میانی این دو پوسته میسر است. تهویه حفره می تواند طبیعی، با استفاده از فن و یا مکانیکی باشد. به غیر از نوع تهویه در داخل حفره، مبدا و مقصد سیر کولیشن هوا و کلا استراتژی تهویه مطبوع ساختمان HVAC می تواند بسته به نوع شرایط آب و هوایی، نوع کاربری، شرایط محل احداث پروژه و ساعت های بهره برداری از ساختمان تعیین شود.

پوسته شیشه ای می تواند تک جداره، دو یا سه جداره باشد و فاصله این پوسته ها از یکدیگر می تواند از 20 سانتی متر تا 2 متر باشد. اغلب، برای محافظت بیشتر و ایجاد امکان خروج گرما و در طول دوره های خنک سازی ساختمان، تجهیزات سایه اندازی تابش آفتاب در داخل حفره مابین پوسته های نما قرار داده می شود.

 

تاریخچه اجرای نمای دو پوسته


اولین بار مفهوم اساسی نمای دوپوسته توسط معمار سوییسی-فرانسوی لوکوربوزیه در اوایل قرن 20 میلادی کشف و آزمایش شد؛ ایده ای که او نامش را دیوار خنثی گذاشته بود. این ایده شامل نصب یک پمپ گرمایش / سرمایش مابین لایه های بزرگ شیشه است؛ چنین سیستمی اولین بار با طراحی لوکوربوزیه در ویلایی واقع در سوییس (کارفرما: لا چاوس سوییس 1916) به کارگرفته شد و پس از آن در تعداد زیادی از پروژه ها از جمله شرکت کنندگان در مسابقه ملی 1927 اجرا گردید (ساختمان مرکزی مسکو 1928-1933) و سیته دو (پاریس 1930).

مطالعه مهندسین امریکایی در رابطه با سیستم های تهویه نمای دو پوسته  در سال 1930 لوکوربوزیه را از این مسئله آگاه ساخت که سیستم پیشنهادی او انرژی بیش از حدی را به کار می گیرد و نسبت به سیستم های سیرکولیشن هوای همرفتی هزینه بالایی دارد.  اما بعد ها هاروی برایان ثابت کرد که  اگر به جای پمپ های مکانیکی از دستگاه های گرمایشی خورشیدی استفاده گردد نظریه لوکوربوزیه سودمندی و بهره وری  بیشتری دارد. یکی دیگر از نمونه های اولیه نمای دو پوسته پروژه خانه آلفرد لومیس ساخته شده در سال 1937 توسط معمار ویلیام لسکازی در پارک تکسیدو در نیویورک بود. این خانه شامل یک نمای دو پوسته متحرک بالا رونده بود که فاصله این پوسته دوم از ساختمان حدود 60 سانتی متر بود که در آن سیرکولیشن هوا جریان داشت و این باعث می شد تا بهترین شرایط رطوبتی و آسایشی در داخل خانه فراهم آید. یکی از نمونه های مدرن نماهای دو پوسته، ساختمان غربی شیمی آمریکا در نیویورک بود که توسط گروه کانون طراحی گردید که در آن ساختمان در واقع یک مکعب شیشه ای بود که حدود 120 سانتی متر فاصله شیشه ها از بدنه اصلی ساختمان برای مقابله با سرمای زمستان پیش بینی گردیده بود.